Yanal Kayma Testi

Tüm motorlu taşıtlar için yürüyen aksam hayati önemi olan, aracın belki de en can alıcı bileşenidir. Yanal kayma testi, aracınızın ön düzen bozukluklarının tespitinde mutlak sonuçlara ulaşılmasını sağlayan bir uygulamadır. Aracın direksiyon, rot, rot başı, aks ve rolt kollarında bulunması muhtemel arızaların kolayca tespit edilmesini sağlayan bu uygulama sayesinde, hasar almış veya ağır arızaları bulunan araçları satın alma riskinden kurtulursunuz. Ayrıca, hali hazırda kullanmakta olduğunuz aracın güvenlik seviyesini gözlemlemek için de bu uygulamayı tercih edebilirsiniz. Oto Doktor Ekspertiz hizmetlerimizden herhangi bir zamanda bir zorunluluk olmasa da faydalanabilmeniz mümkündür. Oto ekspertiz hizmetlerimiz, can ve mal güvenliğinizi garantiye almak için motorlu taşıtlarınıza yapılan bir check-up uygulamasıdır. Bu sayede uzun vadede ortaya çıkabilecek bir çok arıza ve hasar riskini de ortadan kaldırabilirsiniz.

Yanal Kayma Testi Nedir?

Yanal kayma testi, yönlendirme araçlarının satabil olup olmadığının kontrol edildiği Oto Doktor Ekspertiz hizmetimizdir. Araç 1km boyunca düz zeminde serbest bırakıldığında, herhangi bir yöne kayma oranı bu testle anlaşılır. Bu aşamada lastikler, rotlar, direksiyon kutusu, rot başları, tablalar, porya bilyaları, akslar ve aks rulmanları gibi aracın yürüyen – ön düzen kısmında yer alan tüm aksamlarının hassas kontrolleri yapılır. Rot ayarlarının fabrika değerlerinde olup olmadığı, kullanılan parçaların araç ile uyumlu olup olmadığı, ön ve arka düzenin simetrik olup olmadığı gibi kontroller bu test ile tespit edilir.

Ön Düzen Neden Önemlidir?

Aracınızın ön düzenindeki arızalar, boşluklar ve olası ayarsızlıklar, herhangi bir süratte kaza riskini ciddi şekilde artırır. Akslar ve direksiyon kutularında oluşması muhtemel arızalar ise çok ciddi risklerdir. Aynı şekilde rot başları ve porya bilyaları da ciddi riskleri ortaya koyabilecek unsurlardır. Satın alacağınız aracın bu noktada herhangi bir ağır kusuru bulunması durumunda, satın aldıktan sonra katlanacağınız maliyet ciddi seviyelere ulaşabilir. Ayrıca geçmişini bilmediğiniz bir aracın hangi kusurları bulunduğu bilmek de aracı nasıl kullanacağınıza dair fikir sahibi olmanız bakımından önem arz eder. Bu bakımdan, gerek maliyet riski, gerekse can güvenliği riski bulunan bu testler oldukça önemlidir.

Sohbeti aç
Yardım İster Misiniz?
Merhaba,
Yanal Kayma Testi ile ilgili bilgi almak ister misiniz ?