Tüm motorlu taşıtlar için, sürüş güvenliği ve konfor unsurlarının başında kuşkusuz yürüyen aksam ve süspansiyon gelir. Bu bileşenler, aracın değişebilen parçaları olmakla birlikte, ağır masrafları ortaya çıkarabileceğinden bilhassa ikinci el araç alımı sırasında özenle analiz edilmesi gereken donanımlardır. Süspansiyon testi, oto ekspertiz uygulamalarımızda önemli safhalardan bir tanesidir. Ön ve arka düzenin fabrika standartlarında hizmet veriyor olduğunun analizinin yapıldığı bu süreçte, sürüş güvenliği ve konfor bakımından herhangi bir risk bulunmadığı onaylanır ve kısa vadede herhangi bir maliyet unsurunun olup olmadığı tespit edilir. Oto Doktor Ekspertiz işlemlerimizde yapılan analizler, hazırdaki arızaların değil, muhtemel arızaların da tespit edilebildiği detaylı uygulamalardır. Uzman personelimiz tarafından verilen hizmetlerimiz, gelişmiş donanımların ve test araçlarının kullanıldığı süreçlerdir.

Süspansiyon Testi Nasıl Yapılır?

Süspansiyon testi, aslında alt kontrol testi ve yanal kayma testi işlemlerinde kontrol edilen bileşenlerin bir kısmının, yeniden farklı kriterlere göre değerlendirilmesi sürecidir. Rot, rot mili, salıncaklar, akslar gibi bileşenlerle birlikte;

 Amortisör ve amortisör takozları
 Yaylar
 Viraj demiri ve lastikleri
 Salıncaklar
 Tekerlek bilyaları
 Şaft
 

Gibi donanımların kontrolünü içerir. Bu bileşenlerin aracın güvenli seyri noktasında en önemli unsurlar odluğu uluslar arası güvenlik protokollerinde belirtilmiştir. Bu nedenle oto ekspertiz işlemlerinde de, bu yönde yüksek hassasiyet söz konusudur. Testler gelişmiş test araçları kullanılarak yapılır ve hata payı minimum seviyededir. Ayrıca, test işlemlerinde araç türüne uygun karşılaştırma yöntemleri söz konusudur. Elbette her aracın özelliği aynı değildir ve analiz aracın sahip olması gereken nitelikler üzerinden yapılmalıdır. Bu kapsamda, Oto Doktor Ekspertiz hizmetlerimiz, sizlere en doğru sonuçları üretebilmek için gelişmiş yöntemleri içerir.

 
 
Sohbeti aç
Yardım İster Misiniz?
Merhaba,
Süspansiyon Testi ile ilgili bilgi almak ister misiniz ?