Şasi Numarası Nedir? Şasi Numarası Ne İşe Yarar?

     Şasi Numarası her araçta bulunan ve her araç için özel belirlenmiş olup aracınız hakkındaki pek çok bilgiye ulaşmanızı sağlar. Diğer bir deyişle Şasi Numarası aracınızın kimliğidir.

     Şasi Numarası; araba, kamyon, motosiklet gibi her türlü motorlu taşıtın ve hatta römorkların kimlik kartı olarak kabul edilebilecek, 17 haneli bir seri numarasından oluşur. VIN (Vehicle Identification Number/Araç Tanımlama Numarası) olarak da bilinen Şasi Numarası; Zorunlu Trafik Sigortası’ndan araç hasar durumuna, Kasko Sigortası’ndan yedek parçaya kadar pek çok işlem için sorgulama yaparken gereken temel bilgidir.

Araçlarda Şasi Numarası Nerede Bulunur?

     Genellikle sürücü tarafında ön camın sol altında veya yine sürücü tarafı kapısının iç kısmında plakalar ya da etiket üzerine yazılı hâlde bulunan araç şasi numarası, aracın farklı noktalarında da yer alabilir.

     Araç şasi numarası, kaput altında ya da motor üzerinde de yazıyor olabilir. Bazı araçlarda plakalık kısmında gizlenmiştir. Bazı durumlarda bagaj altında, stepnenin bulunduğu bölümün yan taraflarında da yazıyor olabilir. Şasi numarasının, teker boşluklarına yazılmış olduğu modeller de mevcuttur.

     Şasi numarasına evrak üzerinden de ulaşılabilinir. Bu özel numara; aracın ruhsatında, araç sigortaları poliçelerinde, servis ve bakım evrakında, hatta trafik cezalarında bile yer alabilir. Özellikle zaten yasal olarak da yaptırılması gereken ve olası kazalarda üçüncü şahıslarda neden olunabilecek maddi veya bedensel hasarın tazmini için kullanılan Zorunlu Trafik Sigortası, şasi numarasına en kolay ulaşabileceğiniz belgelerin başında gelir.

2. El Araçlar üzeridne yaptığımız test işlemleriyle ilgili ayrıntılı bilgi almak için lütfen linke tıklayınız.

Şasi Numarası Kopyalama Ne Demektir?

Şasi numarası kopyalama yani klonlama tehlikeli ve oldukça yasadışı bir süreçtir. Çalınan bir aracın kimliğini gizlemek için yasal olarak kayıtlı başka bir araçtan Şasi numarası elde edilerek yapılan dolandırıcılık için kullanılan bir terimdir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sohbeti aç
Yardım İster Misiniz?
Merhaba,
Şasi Numarası Nedir? Şasi Numarası Ne İşe Yarar? ile ilgili bilgi almak ister misiniz ?