Araç Egzoz Neden Su Gelir?

Araçlarda Egzozdan Neden Su Gelir?

Araç Egzoz Neden Su Gelir? Siz de arabanız rölanti halde çalışırken zaman zaman egzozdan su aktığını fark etmiş olabilirsiniz. Ancak Egzozdan su gelmesi genel olarak normaldir. Başka bir deyişle motor bazen egzozdan su atabilir. Bununla birlikte su damla damla gelebilir. Sabahları gelen bu su damlacıkları bir sorun değildir. Aynı zamanda motor ilk etapta ilk mazotu harcamaya başladığında bir kısmını egzozdan dışarı atar. Böylelikle motorun içinde biraz nem kalabilir. Ancak motor yavaş yavaş ısındıkça su egzoz tarafından dışarı atılır. Bu kısma kadar bu durum normaldir.

Havanın soğutma siteminde kalması, motorun hararet yapması ve genleşme kapağında arıza mevcut ise motordaki conta hasar alabilir. En kötüsü hararet yapmasından ise, motordaki conta erime durumuna geçer ve bozulma meydana gelir. Contanın baskı altında kalıp işlevini yitirmesi ise su basıncı ile ilgili bir sorun olduğunun işaretidir. Soğutma suyu ise yanma odasına karışır. Sonrasında su, motor yağına karışabilir ve egzozdan dışarı atılır. Motor sağlığı için zararlı olan bir durum ise, motorun bu gibi durumlarda su eksiltmesidir. Bu durumlarda müdahale edilmesi gerekir. Sonrasında önüne geçilemez hasarlara neden olabilir. Conta hasar aldı ise egzozdan su atılır. Yağın içine su karıştı ise yağ bozulmaya başlar. Bu durumda ise, motor istenilen gibi yağlanma yapmaz. Ve sonrasında motordaki belli başlı parçalarda yağlanmanın az olmasından yada hiç olmamasından dolayı sorun büyür.

Araç Egzoz Neden Su Gelir? sorunun cevabı basittir. Ve kısa mesafeli yollarda egzozdan su gelmesi normal karşılanabilir. Motordaki ayarlar ise genel olarak sıcak koşullar düşünülerek yapılmıştır. Motor soğuk ise tutarsızlık normaldir. Şayet termostatla alakalı bir sorun var ise motor su ısıtmayabilir. Ve bu durumda acilen bakılması gerekir.

Motor Performans Testleri ile bilgi almak için lütfen arayınız…

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sohbeti aç
Yardım İster Misiniz?
Merhaba,
Araç Egzoz Neden Su Gelir? ile ilgili bilgi almak ister misiniz ?