Dyno Test

4×4 ve 4×2 DYNO TEST

4×4 Dyno testleri aracın motor güçlerini ölçmek için kullanılan özel dinamometreler ile yapılan kontrollerdir. Halk arasındaki tabiri ile otomobilin kaç beygir olduğunu ve motor devrinin ölçülmesini sağlayan testlerdir.

Dyno testlerine kullanılan dinamometreler otomobillerin güç ölçümlerinin yapılması için tasarlanmış bilgisayarlı test cihazlarıdır. Yapısal olarak motor ve yol dinamometresi olmak üzere ikiye ayrılırlar.

4×4 Dyno testleri motor dinamometresi ile yapılan testleri içerir. Bu tür dinamometreler genel olarak fabrikalarda, araç modifiyeli yapan firmalarda veya oto ekspertiz hizmetleri veren servislerde kullanılmaktadır.

4×4 Dyno Test Yapılırken Nelere Dikkat Edilir?

Motor dinamometresi kullanılırken; araç motorunun volan çıkışı özel bağlantılarla dinamometreye bağlanır. Ve gerekli elektrik bağlantıları yapıldıktan sonra motor çalıştırılarak volan çıkışındaki güç ölçülür. Bu sayede sadece motorun gücü ölçülebilmektedir. Ve motorun gücünü güç aktarma organlarına ne kadar aktarabildiğini ölçer. Eğer varsa güç kaybı hakkında da detaylı bilgi alınabilmektedir.

Oto Doktor Ekspertiz incelemesi firmalarının üzerinde hassasiyetle durduğu testlerden biri olan 4×4 Dyno testleri sayesinde motor performans grafikleri çıkarılmaktadır. Aynı zamanda tork, güç ve ivmelenme grafiklerinin elde edildiği testler neticesinde otomobilin beygir gücü verileri de net bir şekilde oluşmaktadır. Aracın motor yorgunluğuna bağlı olarak değişen direnç değerlerinin ölçümünün de yapıldığı bu testlerde ayrıca motorun güç aktarmaya yarayan parçalarındaki durum da incelenmektedir. Güç motordan tekerleklere iletilirken oluşan güç kayıplarının da hesaplandığı testler ve kontroller neticesinde çıkarılan grafiklerle motorun genel durumu detaylı olarak gözler önüne serilmektedir.

4×4 Dyno testi yani dinamometre testleri yapılırken kullanılan dinamometre cihazları araç tipine göre değişim göstermektedir.

SUV, otomobil ve hafif ticari araçlar için kullanılan cihazlar 2wd yani iki çeker ve 4wd yani dört çeker olarak ikiye ayrılmaktadır.

4 çeker cihazlar da kendi içlerinde niteliklerine göre üç bölüme ayrılmaktadır. Bu sınıflandırma; atalet momentum, frenli, frenli ve kilitleme sistemli olarak yapılmaktadır. Dyno testleri yapılırken bu sınıflandırma test edilecek olan 4 çeker araç özelliğine göre seçilmektedir. Sahibinden sitesi üzerinden profilimizi inceleyebilirsiniz.

4×4 Dyno Test Özellikleri Nelerdir?

4×4 Dyno test cihazları aracın tekerleklerini iki yönlü kavrayan silindir donanıma sahip olan ve bilgisayarlı ölçüm yapan dinamometrelerdir ve yukarıda belirttiğimiz gibi test edilecek olan araç tipine bağlı olarak test cihazının özellikleri de değişmektedir.

Testler yapılırken ilk olarak araç dyno test cihazının üstüne çıkartılıp lastikler dinamometre silindirlerinin üzerine oturtulur ve yol koşullarının oluşması için ön kısmına hava akım cihazı konulur u cihaz sayesinde motor tam gazda çalıştırılırken normal koşullardaki gibi hava akımı olması ve motorun soğuması sağlanır.

4×4 Dyno testi gerekli korunma tedbirlerinin alınmasının ardından test başlar ve kontak anahtarının çevrilmesinden itibaren tüm veriler dyno test cihazına bağlı bilgisayardaki özel programa kaydedilir. Motorun ilk çalışma tepkileri, yavaşlatılmış devirleri, motor performansı, ivmelenmesi ve değişik viteslerdeki çalışma durumu gibi tüm durumlar detaylı olarak test edilerek kaydı tutulur ve test bitiminde kâğıda dökülerek araç sahibine verilir.

Sohbeti aç
Yardım İster Misiniz?
Merhaba,
Dyno Test ile ilgili bilgi almak ister misiniz ?