Boya Kaporta Testi

Boya kaporta testi, araç alım satım yaparken ilk kontrol edilen uygulamalar olarak kabul edilir. Aracın hasar durumunun anlaşılması ve detaylı analizlerin yapılabilmesi için bu test gereklidir. Aracın kaporta aksamında yer alan her noktanın ayrı ayrı incelendiği Oto Doktor Ekspertiz hizmetimiz olan Kaporta testi, araçta bulunan değişen bilgisine erişmek için de faydalıdır. Öyle ki; bu test sayesinde fabrikadan orijinali ile değişmiş olsa dahi, parçanın tespit edilebilmesi mümkün olmaktadır. Ayrıca şasi numarası ile ruhsat uyumluluğu analizi ve şasi numarasının güvenliği de oto ekspertiz süreçlerinin hukuki bakımdan en önemli safhasıdır. Bu sayede olası dolandırıcılıkların da önüne geçilmektedir.

Boya Kaporta Testi Nasıl Yapılır?

Öncelikle boya ve kaporta testinde şasi numarası kontrolleri yapılır. Bundan sonra sırası ile plastik aksam; çamurluk ve tamponlar incelenir. Bu aksamda bir kusurun var olması durumunda bunun kaza ilişkisi tespit edilir. Her halükarda, aracın tüm yüzeylerinin mikron boya analizi yapılacaktır. Bu aşamada özel bir ölçüm cihazı kullanılarak aracın fabrika boyası ile muhtemelen boyanmış parçaları kıyaslanır. Her aracın fabrika boyası belli bir kalınlığa sahiptir. Daha sonra boyanan parçalar görünürde hiçbir farkı olmasa da kalınlık bakımından farklılıklar arz eder. Bu da o kısımda bir hasarın varlığına işaret edecektir. Mikron boya ölçümü aracı ile parçanın değişme durumu ve boyanma durumu tespit edilir. Böylece kaza raporlarına geçmemiş olsa dahi, aracın aldığı hasarlar kolayca anlaşılabilir.

Bu aşamada aracın takla atıp atmadığı da anlaşılabilir, Direklerde meydana gelmesi muhtemel hasarlar aracın stabilliğine zarar vereceğinden bu hasarların en detaylı biçimde incelenmesi gereklidir. Biz Antalya oto analiz hizmetlerimizde bu aşamada %100 uzmanlıkla size sonuçlar sunuyoruz. Tabii aracın kaportasında oluşması muhtemelen korozyon ve çürümeler de bu aşamada tespit edilir. Oto ekspertiz süreçlerinde kaporta kısmının kontrolü özle bir uzmanlık gerektirir ve tüm bu unsurlar hassasiyetle kontrol edilir.

Sohbeti aç
Yardım İster Misiniz?
Merhaba,
Boya Kaporta Testi ile ilgili bilgi almak ister misiniz ?